Intensywny weekend dla Baltic Rescue

Spotkanie Zarządu otwarciem weekendu

Dnia 11 czerwca 2021 o godzinie 12:00 odbyło się już trzecie posiedzenie zarządu naszego stowarzyszenia. Głównymi motywami spotkania prezesów Mieszka Szymeczko i Robert Staroń było omówienie nadchodzących wydarzeń związanych z szkoleniem przedsezonowym oraz przyjęciu nowych członków do Baltic Rescue Team. W pierwszej kolejności został omówiony i zatwierdzony plan szkolenia i harmonogram dnia pierwszego zjazdu ratowników wodnych, następnie drogą jednogłośnego wyboru do Baltic Rescue Team zostali przyjeci nowi ratownicy wodni oraz członkowie wspierający. W związku ze złożonymi deklaracjami w dniach 01.03 – 10.06.2021 r., Zarząd postanawia przyjąć w poczet i wpisać na listę Członków Wspierających Baltic Rescue Team:

 • Pan Adrian Wrona z numerem identyfikacyjnym BRT/WR/006/2021
 • Pani Magdalena Mazurek z numerem identyfikacyjnym BRT/WR/010/2021
 • Pani Weronika Matuszny z numerem identyfikacyjnym BRT/WR/011/2021
 • Pan Krzysztof Jung z numerem identyfikacyjnym BRT/WR/012/2021
 • Pan Adam Bębenek z numerem identyfikacyjnym BRT/WR/013/2021
 • Pan Michał Karelus z numerem identyfikacyjnym BRT/WR/014/2021
 • Pani Martyna Paderewska z numerem identyfikacyjnym BRT/WN/007/2021
 • Pan Dawid Rynkiewicz z numerem identyfikacyjnym BRT/WR/015/2021
 • Pan Maciej Stępień z numerem identyfikacyjnym BRT/WR/016/2021
 • Pan Łukasz Stachowski z numerem identyfikacyjnym BRT/WR/017/2021

W sobotę rozpoczęliśmy manewry

W minioną sobotę Baltic Rescue Team w ramach spotkania ogólnopolskiego wszystkich członków stowarzyszenia postanowiło odbyć szkolenie przedsezonowe z ratownictwa wodnego oraz pierwszej pomocy BLS/AED. Gospodarzem tego wydarzenia jak zwykle byli nasi przyjaciele z WOPR Dąbrowa Górnicza, którym już teraz serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam skorzystania z akwenu oraz ze sprzętu motorowodnego w ramach ćwiczeń. Koordynatorami działań szkoleniowych w tym dniu byli Mieszko Szymeczko, Adrian Wrona oraz Robert Staroń.

Ćwiczenia, które rozpoczęły się równo z godzina 11:00 przewidywały standardowa procedurę. Ratownicy wodni ćwiczyli i doskonalili swoje umiejętności w:

 • symulowanej akcji ratunkowej z Boją SP przy poszkodowanym przytomnym oraz nieprzytomnym.
 • zespołowej akcji ratunkowej przy użyciu liny asekuracyjnej o długości 80 oraz 100 metrów;
 • indywidualnej akcji ratunkowej z użyciem deski ratowniczej;
 • pełnej procedurze BLS/AED dla niemowląt, dzieci oraz dorosłych przy utonięciach oraz NZK;
mieszkoe szymeczko adrian wrona

Finalizującym aktem szkolenia była pełna akcja symulowana przy użyciu skutera ratowniczego. Scenariusz był omawiany i analizowany na rzecz zbiornika Pogoria III. Zakładał osobę, która wypadła z rowerka wodnego na środku jeziora. Operator skutera wodnego Mieszko Szymeczko wraz z ratownikiem Samuelem Ceglarzem odebrali wezwanie o osobie potrzebującej pomocy i natychmiast wyruszyli na ratunek. Poszkodowana została przetransportowana szybko i bezpiecznie na brzeg. W międzyczasie poprzez komunikację radiową operator skutera przekazał stan poszkodowanej. Koordynator działań na lądzie, Robert Staroń wydysponował ekipę medczyną Baltic Rescue, która czekała na brzegu z pełnym sprzętem medycznym medycznym oraz automatycznym defibrylatorem AED.

Po raz kolejny stowarzyszenie Baltic Rescue Team chcę serdecznie podziękować WOPR Dąbrowa Górnicza oraz Panom Andrzejowi Latosikowi i Adrianowi Wronie za udzielnie zgody na wykonanie ćwiczeń ratowniczych.

RELACJA FOTO ZE SZKOLENIA RATOWNICZEGO

relacja foto – credit Karolina Kozińska