Kolejne szkolenie za nami – Pogoria 2023

Zimowe Warsztaty Szkoleniowe Służb ratowniczych - Bezpiecznie na Lodzie Pogoria 2023

INTEGRACJA SŁUŻB RATOWNICZYCH W DANYM REGIONIE JEST JEDNYM Z KLUCZOWYCH CZYNNIKÓW WPŁYWAJĄCYCH NA POWODZENIE W PRZYPADKU NAGŁEJ AKCJI RATOWNICZEJ. WYPRACOWANE DOŚWIADCZENIA PODCZAS WSPÓLNYCH MANEWRÓW MA NA CELU PODNIESIENIE BEZPIECZEŃSTWA W REGIONIE. TAKI CEL PRZYŚWIECAŁ WOPR DĄBROWA GÓRNICZA, KTÓRY ZORGANIZOWAŁ EVENT PRZY WSPÓŁPRACY Z CENTRUM SPORTU I REKREACJI W DĄBROWIE GÓRNICZEJ, SPECJALISTYCZNEJ GRUPIE RATOWNICTWA TERENOWEGO, CENTRUM RATOWNICTWA I BEZPIECZEŃSTWA ORAZ MIĘDZYNARODOWEGO STOWARZYSZENIA RATOWNIKÓW WODNYCH BALTIC RESCUE TEAM.

18 jednostek ratownictwa w jednym miejscu!

W ostatnią sobotę lutego 2023 roku na terenie akwenu Pogoria III w Dąbrowie Górniczej odbyły się ćwiczenia zimowe służb ratowniczych oraz mundurowych z regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Potocznie zwana “trójka” to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku i rekreacji dla ludzi z Zagłębia Dąbrowskiego, a także Górnego Śląska. Jezioro ma około 2 kilometry kwadratowe powierzchni oraz 6 km obwodu. Maksymalna głębokość jaką zanotowano to około 17 metrów, ale zdarzają się też płycizny. Do manewrów zostały zaproszone jednostki z regionu Zagłębia Dąbrowskiego, i nie tylko. Po wstępnych rozmowach dołączyły do wydarzenia jako przedstawiciele śląskiej aglomeracji: Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu, Śląskie WOPR czy Stowarzyszenie Ratujemy+ z Katowic. Idąc dalej organizatorzy zaprosili jednostkę z sąsiedniego województwa, która także prężnie działa w ramach integracji regionów, a mianowicie krakowskie WOPR. Ostatnim uczestnikiem, który wyraził chęć przystąpienia do warsztatów była Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, która w swojej ofercie studiów wyższych edukuje i szkoli przyszłych ratowników medycznych. Łącznie ponad 80 szkolących się ratowników wszelkiej maści.

Lista podmiotów / organizacji / służb państwowych, które brały udział w wydarzeniu:

-  WOPR Dąbrowa Górnicza

-  Krakowskie WOPR

-  Baltic Rescue Team

-  Komenda Miejska Policji w Dąbrowie Górniczej

-  Państwowa Straż Pożarna Dąbrowa Górnicza

-  Państwowa Straż Pożarna Bytom - Specjalistyczna Grupa Ratownictwa

Wodno-Nurkowego - Państwowa Straż Pożarna Będzin

-  Straż Miejska w Dąbrowie Górniczej

-  Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu

-  Ochotnicza Straż Pożarna Sławków

-  Ochotnicza Straż Pożarna Wojkowice Kościelne

-  Ochotnicza Straż Pożarna Ząbkowice

-  Ochotnicza Straż Pożarna Śródmieście

-  Ochotnicza Straż Pożarna Siewierz

-  Ochotnicza Straż Pożarna Opole

-  Studenci Ratownictwa Medycznego Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej

-  Stowarzyszenie Ratujemy + Katowice

-  Stowarzyszenie Pogoria Morsuje Dąbrowa Górnicza

 

Zapraszamy do Materiału wideo

Warto wspomnieć, iż w ramach wsparcia merytorycznego wydarzenie zostało objęte patronatem Komisji Szkoleniowej Zarządu Głównego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Aktywny udział oraz aprobatę takich szkoleń wyraził przedstawiciel oficjeli poseł Pan Robert Warwas, który czynnie wspiera jednostki ratownicze w Dąbrowie Górniczej. Poparcie inicjatywy niewątpliwie sprawia, że wydarzenia na południu Polski idą w dobrym kierunku.

Celem głównym i nadrzędnym jak już wspomnieliśmy była integracja służb ratowniczych i podniesienie bezpieczeństwa w regionie. Jakie cele dodatkowe obrali organizatorzy wydarzenia? Bazą do stworzenia programu szkoleniowego był stan hipotermii oraz najnowsze techniki i sprzęt zapobiegający utracie ciepła przez poszkodowanego. Kwalifikowana pierwsza pomoc w warunkach ekstremalnych, w tym przypadku niskich temperatur, techniki ratownictwa lodowego oraz urazy i sytuacje zagrażające życiu w przypadku aktywności nad zbiornikami zamarzniętymi, ze szczególnym naciskiem na zabezpieczenie amputacji bądź urazów kończyn przy tworzeniu przerębli.

Co trenowaliśmy dokładnie?

Szkolenie zostało podzielone na dwa bloki, teoretyczny i praktyczny. Na wstępie szkolących się przywitał Prezes, instruktor WOPR nr 830 Pan Andrzej Latosik oraz koordynatora ratowników wodnych Pan Adrian Wrona. Uczestnicy zostali wprowadzeni do merytorycznej części wykładów związanych z ratownictwem lodowym. W pierwszym bloku teoretycznym ratownicy rozpoczęli swoją edukację i aktualizację wiedzy z anatomii i fizjologii człowieka tak, aby z większym zrozumieniem wysłuchać kolejnych wykładów. Następnie instruktorzy oraz ratownicy medyczni Pan Kamil Skubis, oraz Pan Adrian Uciński przedstawili zagadnienia związane z hipotermią, oraz najnowszymi technikami i sprzętem ratowniczym. Pokazane nowinki sprzętowe bezpośrednio pomagają ratować poszkodowanych na miejscu zdarzenia w stanach utraty ciepła. Przechodząc płynnie w kolejną tematykę prowadzący instruktor WOPR nr 1228 oraz członek Baltic Rescue Team Pan Marcin Sanak przeprowadził wykład na temat sprzętu osobistego i ratunkowego w ratownictwie lodowym. Zwieńczeniem teoretycznej części było wystąpienie wicemistrza świata w pływaniu lodowym Pana Daniela Trzęsiec oraz mgr fizjoterapii i pomysłodawcy projektu Dzikie Pływanie Pana Leszka Naziemca. Panowie wyczerpali temat sportowego aspektu pływania w akwenach otwartych przy bardzo niskich temperaturach wody.

W ramach bloku drugiego wszyscy uczestnicy oraz jednostki ratownicze przeniosły się nad akwen Pogoria III, gdzie czekało już na nich 6 stacji treningowych. Część praktyczna rozpoczęła się o godzinie 13, a otworzył ją koordynator ratowników wodnych WOPR Dąbrowa Górnicza Pan Adrian Wrona. Po podzieleniu grup uczestnicy rotacyjnie zmieniali stację według wskazówek zegara. Dzięki temu wszyscy przyswoili, jak największą dawkę wiedzy, przećwiczyli wybrane scenariusze w grupach mieszanych tak, aby aspekt integracji został zachowany w stu procentach oraz wnieśli własne doświadczenia i podzielili się nimi z kolegami po fachu.

Stacje ćwiczeniowe:

  1. Stacja ratownictwa lodowego oraz podejmowania poszkodowanego ze sprzętem ratunkowym z naciskiem na bezpieczeństwo ratownika;
  2. Stacja hipotermii oraz sprzętu do zabezpieczenia poszkodowanego w stanach hipotermii;
  3. Stacja ratownictwa medycznego z urazami kończyn;
  4. Stacja z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w warunkach ekstremalnych;
  5. Stacja z pozorowanymi sytuacjami związanymi z poszkodowanymi w stanach

    hipotermii;

  6. Stacja dla osób nieprzeszkolonych medycznie z nauką pierwszej pomocy przy użyciu

    gogli VR.

Warunki pogodowe nam sprzyjały!

Ze względu na panujące od wielu lat zmienne warunki pogodowe wpływające na pokrycie jezior lodem, postanowiono wykonać substytut warunków lodowych. Mianowicie został przygotowany tor, na którym przeprowadzono symulację akcji ratowniczej, przy dużym nacisku na zabezpieczenie ratownika. Mimo, iż warunki dalece odbiegały od naturalnych, to organizatorzy mają przeświadczenie, że trening nawet w takich warunkach może jedynie pomóc w lepszej organizacji akcji ratowniczych przez współpracujące ze sobą służby. Warto zwrócić uwagę na stację drugą, gdzie instruktor Pan Kamil Skubis w praktyczny sposób udowadniał szkolącym się, jak ważne jest profesjonalne zabezpieczenie poszkodowanego przed hipotermią. Używając materacy próżniowych, śpiworów bakteriostatycznych, kocy oraz folii wielowarstwowych. Dodatkowo, wszystkie te działania można było potwierdzić na kamerze termowizyjnej i dokładnie zobaczyć, w którym miejscu poszkodowany jest narażony na największą utratę ciepła przy wykonanym zabezpieczeniu.

Niewątpliwe pogoda była najlepszym i najbardziej decydującym czynnikiem, gdyż w dniu warsztatów zmieniała się jak w kalejdoskopie. W jednej sekundzie pojawiało się słońce, które dawało odetchnąć i złapać trochę ciepła, następnie w mgnieniu oka burza śniegowa, co wzbogaciło niewątpliwie warsztaty i dało się we znaki uczestnikom. Wydarzenie zakończyło się ogromnym sukcesem merytorycznym i praktycznym. W przyszłości włodarze WOPR Dąbrowa Górnicza oraz podmioty współorganizujące to wydarzenie wyrazili zgodę na cykliczność tego eventu. Dlaczego? Ponieważ wszyscy jednoznacznie stwierdzili, iż tego typu wydarzenia nie dzieją się często na terenie południowej Polski.

Podsumowując, bardzo istotnym elementem szkoleń była integracja oraz wymiana doświadczeń. Dzięki takim wydarzeniom jednostki ratownictwa wodnego, ochotnicze czy państwowe straże pożarne, policja i jednostki pogotowia ratunkowego mogą przećwiczyć newralgiczne scenariusze związane bezpośrednio z realnym miejscem zdarzenia, w tym przypadku na akwenie Pogoria III. Wszystko to, aby jak najlepiej nieść pomoc tym, którzy znajdą się w sytuacji zagrożenia utraty życia lub zdrowia. Nie zapominając, że w Dąbrowie Górniczej już od dwóch lat cyklicznie odbywają się letnie ćwiczenia przedsezonowe ratowników wodnych i służb współpracujących. Wydarzenia te organizowane są przez WOPR Dąbrowa Górnicza przy współpracy z Baltic Rescue Team oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Terenowego na przełomie maja, oraz czerwca każdego roku. Mają na celu już bardziej szczegółowo przygotować ratownictwo wodne do nadchodzącego sezonu letniego.

Kategorie