Pink October – warto się badać

Miesiąc Świadomości Raka Piersi, czyli Pink October / Różowy Październik

Od zarania dziejów mówi się, że profilaktyka jest najlepszym lekarstwem. Dlatego właśnie w tym pięknym, różowym miesiącu zwracamy szczególną uwagę na profilaktykę nowotworów piersi. Rak piersi jest aktualnie najczęściej diagnozowanym oraz najczęściej powodującym zgon rodzajem nowotworu u kobiet na całym świecie, niezależnie od poziomu rozwinięcia. Statystycznie corocznie nowotwór piersi jest diagnozowany u prawie 2 milionów kobiet, a zabija około 1⁄4 z nich. Rak piersi występuje również u mężczyzn, stanowi około 1/100 przypadków nowotworów złośliwych sutka. Właśnie dlatego w październiku podejmowanym tematem jest nie tylko profilaktyka, ale przede wszystkim świadomość choroby, sposoby leczenia oraz możliwość dalszego życia w trakcie choroby.

Mobilizacja do badań!

Przez cały miesiąc nie tylko w Polsce, ale i na świecie odbywają się zajęcia i spotkania edukacyjne. W wielu Polskich miastach pojawiają się autokary, gdzie kobiety od ręki mogą poddać się badaniu mammografii oraz skonsultować uzyskane wyniki. Podczas webinarów ze specjalistami w dziedzinie onkologii i nie tylko, kobiety z całego świata mogą nauczyć się wykonywania samobadania piersi oraz dowiedzieć się wszystkich potrzebnych informacji w temacie profilaktyki nowotworowej.

W związku z powyższym pragniemy, jako cały zespół Baltic Rescue Team, złożyć najserdeczniejsze życzenia całemu personelowi związanemu z Ratownictwem Medycznym w Polsce. W dniu waszego święta życzymy przede wszystkim bezpieczeństwa, “tyle powrotów, co wyjazdów”. Życzymy sympatycznych i chętnych do współpracy pacjentów, interesujących szkoleń oraz satysfakcjonujących zarobków. Najbardziej jednak, z całego serca życzymy bezpieczeństwa podczas interwencji, w myśl zasady “dobry ratownik to żywy ratownik”, ale przede wszystkim to przecież zdrowy ratownik.

Youtube: Estetyka i Chirurgia

Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. Różowy Październik) obchodzony jest na świecie już od 1985 roku, natomiast Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka, przypada w dniu 15 października każdego roku.

Niefortunnie czynniki sprzyjające rozwojowi raka piersi są bardzo złożone. Wpływ mają hormonalne zmiany u kobiet, czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych, większe ryzyko zachorowań mają również kobiety po 50 roku życia. Ogromny wpływ mają również predyspozycje genetyczne, czyli występowanie nowotworów, szczególnie nowotworów piersi, w rodzinie pacjentki.

Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia, Europejski Kodeks Walki z Rakiem, daje informacje jak można działać na swoją korzyść i zapobiegać rozwojowi nowotworów. Należy ograniczyć spożywanie alkoholu, podejmowanie systematycznej aktywności fizycznej oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Niezwykle istotnym pozostaje wykonywanie regularnych badań przesiewowych, skrining mammograficzny, który dzieli się na etap podstawowy i pogłębiony (który podejmuje się w momencie wykrycia jakichś niepokojących zmian w celu dalszej diagnostyki).

Pamiętajmy jednak, żę o profilaktyce należy pamiętać nie tylko od święta lub w ciągu jednego miesiąca w roku. Powinniśmy wszyscy regularnie się badać. Zdrowie mamy tylko jedno, nie zmarnujmy go przez niedbalstwo.

Kategorie

Nicholas Karolak

Autor wpisu, który jest ratownikiem wodnym, studentem ostatniego trzeciego roku Ratownictwa Medycznego oraz członkiem Baltic Rescue Team. Nico prowadzi także ciekawy profil o tematyce ratownictwa. Sprawdzajcie WYDZIERANY MEDYK na instagram.