Zawody ratownicze Bash Lifeguards 2021

Dnia 1 września 2021 roku reprezentanci Baltic Rescue w składzie: Kapitan Mieszko Szymeczko, Kacper Szymeczko, Magda Mazurek, Paweł Marciniak oraz kierownik drużyny Robert Staroń wzięli udział w zawodach ratownictwa morskiego w ramach cyklicznej imprezy Bash Lifeguard’s Open 2021.

Trzy główne konkurencje

Tego wieczoru, nasi ratownicy mierzyli się ze swoimi bułgarskim kolegami po fachu w trzech kolejno następujących konkurencjach:

  • Bieg — pływanie — bieg
  • Akcja ratunkowa z Boją SP
  • Zespołowa akcja ratunkowa przy użyciu zasobnika linowego.

Drużyna BRT rywalizacje rozpoczęła od akcji ratunkowej z Boją SP. Do wyścigu przystąpili ratownicy wodni Mieszko Szymeczko oraz Kacper Szymeczko. W eliminacjach zajęli drugie miejsce, co premiowało awansem do finałowego wyścigu. Kolejną potyczką ratownicza były także eliminacje, tym razem w konkurencji zespołowej akcji ratunkowej przy użyciu zasobnika linowego, gdzie nasi ratownicy byli już bezkonkurencyjni i także awansowali do finału z pierwszego miejsca. Role co do eliminacji, jak i finału kapitał zespołu przydzielił na stałe. Magda Mazurek, która startowała jako pierwszy ratownik, tzw. „topik”, Paweł Marciniak jako ratownik na zasobniku oraz bracia Szymeczko na ściąganiu liny.

Paweł_Marciniak
bieg – pływanie – bieg, Paweł Marciniak – ratownik BRT

Ogromny błąd i walka do końca

Następnie wedle harmonogramu wydarzeń organizatora odbyła się indywidualna konkurencja bieg — pływanie — bieg. Nasi zawodnicy zajęli odpowiednio:

  • 7 miejsce Magda Mazurek, która w klasyfikacji kobiet była pierwsza. Nasza „torpedooo” ustąpiła w tej rywalizacji tylko mężczyznom.
  • 11 miejsce Paweł Marciniak, który w trakcie wyścigu zajmował trzecie miejsce, stracił orientację i pomylił kierunek płynięcia co skutkowało spadkiem na jedenasta lokatę. Po jakże wymagającej fizycznie konkurencji jaka jest bieg – pływanie – bieg, zaplanowano przerwe dla wszystkich drużyn w celu regeneracji przed wyścigami finałowymi.

Finały

Do serii finałowej w akcji ratunkowej z boją SP przystąpiły cztery drużyny. Baltic Rescue Team, Life Saving Bulgaria, Kraimor Tigers i Perła 1. Po zaciętej walce bułgarscy ratownicy z Life Saving Bulgaria zajęli pierwsze miejsce, a Baltic Rescue Team uplasowało się na drugim miejscu. Niewątpliwie była to konkurencja, która mocno zaważyła na losach zawodów.

Koronna konkurencja ratownicza

Po krótkiej przerwie technicznej na losowanie torów oraz przygotowanie zasobników linowych nastąpił czas na koronną konkurencję tych zawodów.W finale spotkali się ratownicy Baltic Rescue Team, Life Saving Bulgaria, Kraimor Tigers oraz Bash Bar. Pierwsza faza wyścigu nie poszła po myśli naszych ratowników. W momencie przejęcia „topika” Magdaleny przez Pawła na linie nasza drużyna zajmowała czwarte miejsce. Co zdarzyło się później to już tylko historia. Dzięki wywodzącej się z bałtyckiej szkoły ratownictwa technice „Moja — Twoja”, nasi ratownicy na linie Kacper i Mieszko Szymeczko dokonali cudu! Po kilku pociągnięciach liny byliśmy już na drugim miejscu. W finalnym momencie walkę o pierwsze miejsce wygrali ratownicy z BRT. Zadecydowały 2 sekundy dzięki szybszemu wyniesieniu „topika” z wody.

„I to był moment, kiedy wszyscy uwierzyliśmy…”

Krótkiej wypowiedzi udzielił nam Prezes Baltic Rescue Team oraz Kapitan drużyny Mieszko Szymeczko :

Przede wszystkim jestem bardzo dumny z naszej drużyny, która pokazała niebywały charakter oraz serce do walki. Jeśli mówimy o finałowym momencie, kiedy spojrzałem w wodę i przeanalizowałem sytuację wyścigu naszych ratowników jeszcze przed ściąganiem liny. Nie było nam wszystkich do śmiechu. Jednak to, co się stało później przerosło moje wszelkie oczekiwania. W momencie ostatnich pociągnięć poczułem tak mocne szarpniecie liny ze strony mojego brata Kacpra. Dało nam wszystkim klarowny sygnał do walki. Są takie momenty w życiu, kiedy czujesz, że trzeba dać z siebie więcej niż 100 procent. I to był ten moment, kiedy wszyscy uwierzyliśmy, że to Baltic Rescue Team wygra koronna konkurecję tych zawodów. Kacper zdecydowanie pchnął w nas ducha wiary do zwycięstwa. To był niezapomniany moment dla nas wszystkich, co będzie widać na wideo realcji.

Sprawdź naszą wideo relacje z tego wydarzenia!

Przedstawiamy generalną klasyfikacje zawodów Bash Lifeguards Open 2021:

Life Saving Bułgaria 62 pkt

Kraimor Tigers 57 pkt

Baltic Rescue Team 54 pkt

Bash Bar 30 pkt

Perła 1 22 pkt

Słoneczna Plaża 19 pkt

Arcutino 19 pkt

Saltty Warriors 13 pkt

MMC 10 pkt

Perła 2 6 pkt

Podziękowania i gratulację!

Całe zawody okraszone były ceremonią wręczenia pucharów, medali oraz nagród od sponsorów imprezy. Baltic Rescue Team chce serdecznie podziękować organizatorom Bash Lifeguard’s Open 2021, Philip Atanasov i Maria Zlatkova za zaproszenie na ten event ratowniczy, a także sponsorom, którzy ufundowali niesamowite nagrody. Nie zapominając o wszystkich ratownikach, którzy ciężko trenowali, aby przygotować się do tej imprezy.

Bardzo dziękujemy Aqua-Sport, za sponsoring w postaci profesjonalnych uniformów specjalnie przygotowanych na te zawody oraz naszemu partnerowi Кей Ен Джи Водноспасителна служба za umożliwienie ratownikom z naszego stowarzyszenia pracy na bułgarskich plażach.„Robimy to z pasji, by inni mogli żyć”