Profilaktyka

ZASADY BEZPIECZNEGO PLAŻOWANIA

Jednym z nadrzędnych celów stowarzyszenia Baltic Rescue Team jest profilaktyka i edukacja społeczeństwa związana z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą oraz z pierwszą pomocą. A czy Ty jesteś odpowiedzialny?

Zobacz zasady, które pozwolą Ci bezpiecznie odpoczywać nad wodą i spowodują, że Ty i Twoi bliscy wrócicie zadowoleni i wypoczęci, ale przede wszystkim zdrowi do domu.

  • Nie będziesz kąpał się w miejscach do tego nie przeznaczonych, a wybierać będziesz tylko te miejsca, gdzie znajdują się ratownicy wodni.
  • Będziesz szanował wodę i zawsze szacował swoje możliwości pływackie. Pamiętając, aby nigdy nie skakać do nieznanej głębokości wody.
  • Będziesz wchodził do wody tylko wtedy kiedy jest biała flaga i będziesz przestrzegał wszystkich zasad zapisanych w regulaminie kąpieliska. Pamiętając, żeby nie wbiegać do wody bo musisz się przyzwyczaić do różnicy temperatur między rozgrzanym ciałem a chłodną bałtycką wodą.
  • Nie będziesz wchodził do wody po spożyciu alkoholu i zażywaniu jakichkolwiek środków odurzających
  • Będziesz pilnował swoje dzieci bez względu na porę dnia. Pamiętając, że możesz założyć swojemu dziecko opaskę informacyjną z numerem kontaktowym w razie zagubienia
  • Będziesz zawsze słuchał ratowników wodnych, którzy chcą dla Ciebie i dla Twoich bliskich jak najlepiej. Przed wszystkich chcą, żebyś wrócił do domu z wakacji cały i zdrowy.
  • Będziesz obserwował warunki pogodowe i przewidywał niebezpieczne sytuacje, aby bez powodu nie zostawać na plaży w przypadku nagłego załamania pogody
  • Będziesz omijał budowle i urządzenia hydrotechniczne? Falochrony, ostróg i wszelka infrastruktura portu. Dlaczego? Bo wiesz, że są to miejsca niebezpieczne i nie wolno tam pływać bądź przebywać w pobliżu.
  • Będziesz dbał o siebie i o innych przypominając im, aby nałożyć krem z filtrem oraz odpowiednio nawadniać się w czasie pobytu na plaży.
  • Będziesz dbać o środowisko, bo wiesz, że jeśli wstąpisz na kawałek szkła, to będzie boleć, a śmieci wokół Ciebie będą pachnieć źle i nie dadzą Ci tego upragnionego relaksu.

NAJWAŻNIEJSZA ZASADA!

Przekażesz tych 10 zasad dalej, pomagając nam edukować społeczeństwo. Dlaczego jest to ważne? Bo osobno możemy wiele, ale razem możemy wszystko.

W ramach promocji bezpieczeństwa nad wodą oraz rozwoju współpracy polsko-australijskiej ratownik wodny Baltic Rescue Team Robert Staroń przeprowadził rozmowę z Trentem Maxwellem.

Trent Maxwell bardziej znany jako Maxi, to doświadczony ratownik wodny, strażak oraz medyk, który promuje edukację pierwszej pomocy wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Sprawdź co ma ciekawego do powiedzenia nasz kolega po fachu ze słonecznej plaży Bondi w Sydney.