Kolejne szkolenie BLS/AED w Sosnowcu

Klasy mundurowe przyszłością służb?

Dnia 24 marca w ramach współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Sosnowcu, Baltic Rescue Team spotkało się już po raz drugi z uczniami klas mundurowych w ramach szkoleń z BLS / AED. Dwójka naszych członków przeprowadziła wykłady wprowadzające do tematyki oraz przeprowadziła podstawowe szkolenie z technik ratunkowych.

Ile uczniów skorzystało ze szkolenia?

W ramach nieodpłatnej działalności jakie świadczy Baltic Rescue Team na terenie Polski, uczniowie w liczbie 75 mogło nabyć, ale także i utrwalić niezbędna wiedzę. Jest to dla nas jeden z najwyższych priorytetów, aby edukować i przygotować młodzież do pomagania innym. Dlaczego? Na te pytanie odpowiedział nam Wiceprezes BRT Robert Staroń.

„Jest taka zasada, która nam przyświeca przy spotkaniach z młodzieżą. Mianowicie chcemy odwrócić przede wszystkim trend myślowy. Oczywiście naszym priorytetem jest przeszkolenie tych młodych ludzi w myśl, że to oni mogą być bohaterami dnia codziennego i uratować komuś życie. Jednak dodajemy bardzo ważną kwestię do tego. Chcemy, aby w szczególności klasy mundurowe zdały sobie sprawę, że to oni są transporterami wiedzy i umiejętności na dalszą skalę. Dlaczego? Tutaj Baltic Rescue Team uderza w nich samych. Dając za przykład, że jeśli oni postarają się przekazać swojemu otoczeniu informację oraz umiejętności to sami zabezpieczają także siebie. Jak to działa? Jeśli młodzi ludzie wyjdą poza mury placówki i nie przekażą tej wiedzy to automatycznie skazują się na brak pomocy ze strony innych. Pamiętajmy, że osoby ratujące też mogą kiedyś być w pozycji „potrzeby pomocy”. Co logicznie rzecz biorąc przy dobrej edukacji ich innych grup społecznych, w których się obraca daje im większe szanse na uzyskanie szybkiej pomocy. To jest sytuacja WIN-WIN. Do tego także dążymy w spotkaniach z młodymi ludźmi.”

Powiedział Wiceprezes Stowarzyszenia na zakończenie szkolenia.

Podziękowania

Z tego miejsca Baltic Rescue Team pragnie podziękować dyrekcji ZSO nr 14 w Sosnowcu przy ul. Kisielewskiego 4b za zaproszenie i ciągłość współpracy.
Zapraszamy także na stronę internetową placówki, gdzie można sprawdzić aktualne nabory do klas, oraz bardzo ciekawą ofertę: ZSO 14