Movember – Panowie wasza kolej!

Movember - ratownik z jajami

Nasi koledzy strażacy mawiają - “Ratownik ma trzy jaja, jedno zawsze nosi w kieszeni, a w nim rękawiczki”. Tak jak trzecie kieszonkowe jajko niespodzianka z ukrytymi rękawiczkami dba o nasze bezpieczeństwo podczas udzielania pomocy - tak w listopadzie skupiamy się na tych jajkach, które mamy na wyposażeniu podstawowym.

 

Zobacz więcej na www.movmeber.com

Profilaktyka kluczem do zwycięstwa

Rak jąder jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn przed 40 r. ż. Jednak jego wczesne wykrycie pozwala na całkowite wyleczenie, ale diabeł tkwi w szczegółach, znaczenie ma właśnie to wczesne wykrycie. Mężczyźni po 40 r. ż. są bardziej narażeni na wystąpienie raka prostaty.

 

Dodatkowo Wąsopad walczy z niewiedzą i wstydem związanym z męskimi chorobami. Przez cały listopad można natrafić na ogromną ilość materiałów profilaktycznych, webinarów i materiałów szkoleniowych uczących o samobadaniu, badaniach klinicznych, nowotworach i ich objawach oraz innych metodach profilaktycznych. Niestety utarło się dawno temu, że mężczyzna ma być twardy, ma nie mówić o swoich problemach i samotnie stawać do walki z bólem, jako jakby nie patrzeć toksyczny samiec alfa, który działa czymś takim tylko na swoją szkodę. Wąsopad walczy z takim podejściem - pokazuje, że mężczyźni także mają prawo czuć strach przed chorobą, mają prawo głośno mówić o swoim zdrowiu i szukać rozwiązań nie czując przy tym wstydu.

W ramach profilaktyki warto wykonać takie badania jak:

  1. Sprawdzenie poziomu PSA, czyli PSA to antygen prostaty, czyli białko produkowane przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego. Podwyższony poziom PSA może świadczyć o przeroście prostaty, łagodny przerost stercza, nowotwór lub inne schorzenie ze strony układu moczowo-płciowegokonsultację urologiczną
  2. Badanie prostatyU
  3. SG prostaty i jąder

W trakcie Wąsopada wiele klinik w całej Polsce oferuje specjalne pakiety w promocyjnych cenach, gdzie można za jednym zamachem wykonać wszystkie powyższe badania.Bardzo często pierwszym i niekiedy jedynym objawem rozwoju nowotworu jest powiększenie się jądra oraz wyczuwalny podczas samobadania, niebolesny guzek w jego obrębie. Jądro może również wydawać się cięższe niż wcześniej i z tego powodu niżej osadzone w obrębie moszny (tu jednak trzeba mieć też na uwadze, że jedno jądro jest naturalnie niżej osadzone od drugiego). Gorąco zachęcamy do włączenia się do akcji Movember - zapuszczajcie wąsy (możecie je też dokleić na miesiąc, kreatywność mile widziana), noście dumnie niebieskie wstążki, mówcie głośno o profilaktyce, a przede wszystkim - wykonujcie samobadanie oraz chodźcie regularnie na badania przesiewowe.

 

Mówiliśmy wcześniej i mówić będziemy dalej, że profilaktyka to najlepsze lekarstwo jakie jest na całym świecie. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Kategorie

Nicholas Karolak

Autor wpisu, który jest ratownikiem wodnym, studentem ostatniego trzeciego roku Ratownictwa Medycznego oraz członkiem Baltic Rescue Team. Nico prowadzi także ciekawy profil o tematyce ratownictwa. Sprawdzajcie WYDZIERANY MEDYK na instagram.