Oficjalna współpraca z Kostaryką

Nowe porozumienie partnerskie!

Zarząd Baltic Rescue Team z ogromną radością i dumą pragnie poinformować wszystkich członków oraz sympatyków BRT, o nawiązaniu oficjalnej współpracy pomiędzy organizacją non-profit Santa Teresa Lifeguards z siedzibą w mieście Santa Teresa na Kostaryce, a stowarzyszeniem Baltic Rescue Team.

Historia powstania STLG

W 2015 roku, po 3 tragicznych zdarzeniach, grupa zagranicznych ratowników pod przewodnictwem Matíasa Etchenique zorganizowała patrolowanie plaży w sezonie turystycznym. Biorąc pod uwagę szybkość, z jaką zbliżała się Wielkanoc, lokalny przedsiębiorca, Thomas Richie, podjął inicjatywę budowy 4 wież ratunkowych, rozmieszczonych w 4 strategicznych punktach. W maju 2015 roku odbył się Kurs Ratownictwa Wodnego prowadzony przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż, którym pomógł przekazać wiedzę i umiejętności dla 15 lokalnych ratowników, a program został wzmocniony wykwalifikowaną lokalną kadrą. Dzięki wsparciu ludzi organizacja spełniła marzenie o posiadaniu siedziby, w której są w stanie zapewnić zakwaterowanie nawet 12 ratownikom-wolontariuszom.

Program wolontariatu pozwala na udział ponad 60 - 80 wolontariuszy rocznie z różnych części świata (USA, Argentyna, Włochy, Hiszpania, RPA, Portugalia, Brazylia, Francja, Anglia, Nowa Zelandia i Polska) w celu zabezpieczenia plaż. Santa Teresa Lifeguards prowadzi także liczne programy edukacyjno-sportowe. W ofercie dla wolontariuszy można znaleźć zajęcia z yogi, pilates, siłownia, ćwiczenia oddechowe metodą Wima Hofa. Dodatkowo prowadzony jest też program JUNIOR LIFEGUARD, gdzie dzieci z lokalnej społeczności mogą zapoznawać się lepiej z oceanem oraz nauczyć się w młodym wieku jak ratować ludzkie życie.

Oficjalne porozumienie

Dzięki pracy naszych przedstawicieli zarządu (Mieszko Szymeczko i Robert Staroń) na kąpielisku Santa Teresa nawiązała się oficjalna współpraca pomiędzy Polską, a Kostaryką. Zakończenie służby naszych ratowników zwieńczyła oficjalna kolacja, która została zorganizowana przez właścicieli STLG, a okraszona została dodatkowo filmem dokumentalnym produkcji Baltic Rescue. Na materiale filmowym można znaleźć obszerną relacje całej historii oraz wszystkich informacji na temat kostarykańskiej organizacji ratowniczej.

Zobacz więcej na santateresalifeguards.org

Zapraszamy do materiałów wideo z Kostaryki

na naszym kanale Youtube można znaleźć dwa filmy dotyczące STLG. Pierwszy z nich to dokument, który opowiada dogłębnie o historii ratownictwa wodnego w staną Teresa. Drugi film skierowany jest stricte do polskich ratowników, gdzie Mieszko Szymeczko i Robert Staroń pokazują jeden typowy dzień ratownika wodnego na Kostaryce.

Kategorie